Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
někdo přes elektroniku a prográmko (minimálně mikrořadičů) :-) pěkné
tak to bych měl pár otázek protože chystám něco dost podobného
tak třeba jak jsi řešil proudové omezení diod? je lepší předřadit odpor nebo řídit proud tranzistorovým nebo OZ proudovým zdrojem?
a na kolik tě vyšel teplotní a vlhkostní snímač?
a ještě bych chtěl něco napsat k těm barvám...podle uvedené tabulky to vypadá, že když vezmu bílou led a připojím na její konce napětí z uvedené tabulky tak mi projede celým viditelným spektrem? to jistě ne
spíš bych odhadoval, že to zkreslení způsobuje rozdílná intenzita svitu...
Barva se se změnou napětí mění, ale nedostaneš z jedný diody ten rozsah, kterej píšeš. Bude se měnit o pár až pár desítek nm. V datasheetu: http://www.luxeonstar.com/v/vspfile...ables/DS46.pdf, kterej jsem našel tady: http://www.luxeonstar.com/Luxeon-II...p/LXHL-LB3C.htm
nic takovýho není, takže to bude zanedbatelný.
Dominantní vlnová dýlka je 470 nm, minimální 460 a maximální 490 nm - to asi podle toho jak se která dioda povede. Rozptyl je +- 25 nm. Jediná závislost tam je na teplotě 0.04 nm/C. Takže v podstatě nula.
Zajímavá informace je na předposlední straně. Při proudu 1000 mA je svítivost po 20.000 hodinách 50%. Při 700 mA je to po 50.000 hodinách 70%.
Pri 50C ztrácíš 10% svítivosti. Naopak při mínus dvaceti stupních získáš skoro 20 %. Jak to levně podchladit?;-)
Amuab: Co se týče diod a proudu tak jsem to moc neřešil. Červený jsou po šesti do série napájený 12V takže na každý diodě jsou 2V což je OK i když se doporučuje dát do série aspoň 1ohm rezistor ale zase práce navíc... K modrým diodám jsem už musel dát předřadný odpor. Zdroj proudu je si myslím zbytečný, ten se používá např. ve svítilnách kde při vybíjení baterie klesá rychle proud a tím i svítivost.
Snímač teploty a vlhkosti ještě nemám protože jsem pořád bez peněz ...jak jsem psal je to zatím jenom návrh, není to hotový.
Morgene, dík za info.
Zdar
pěkný panel to zas jo je nějak mi nepasuje 6 led do serie na 12v.
Co já dělal led osvětlení do auta tak jsem dával 3 do série + odpor.
2 volty na jednu led je málo.
Nedají ten výkon.
CO2 jim určitě dej pak pojedou jak o duši.
ten panel bych jak píse Hlava prohnul přesně naopak.
Na ten automat jsem zvědav,držím palec ať to vyjde,pic
Rachmane, máš k těm červenejm diodám informace, jaký napětí nebo proud by měly mít?
Správný napětí červenejch diod by okolo dvou voltů mělo bejt v pohodě.
Podle údajů na gme.cz: http://www.gme.cz/cz/search/?q=660nm&w=1111&type=2
Tam maj 660nm diody napětí 1,8 - 2,5 V. Každá diody je jiná a bez údajů od výrobce se bude správný napětí stanovovat těžko. Datasheet jsem k tomu nenašel. Ty diody jsi kupoval tady?: http://www.pselectronic.cz/k1115-06...-d-l53srdh.html
Napětí by sice nemělo mít moc vliv na barvu, ale na svítivost to bude naopak. Taky asi záleží na tom, z čeho je ta dioda vyrobená. Pro směs GaP píšou 2,2V, pro GaAIAs 1,8 - 2,5 V.
Nechci z toho dělat vědu, ale napětí nebo proud u LED diod potřebuješ vědět.
Na druhou stranu to neznamená, že Ti to nebude fungovat. Třeba ses do toho trefil, třeba na tom zas tak nezáleží.
Není se pak ale čeho chytnout.
Já mám doma LEDku, která má napětí 3,7V a na dvou voltech buď nebude vůbec nebo mizerně svítit. Znamená to snad, že jiný LEDky nemůžou bejt na dva volty?
ano je to tak nějak mi to z toho vypadlo ty hodnoty co jsem tam napsal jsou rozmezí v žádnym případě jsem to nemyslel tak jako že když budu do diody pouštět 2V bude červená a najednou do ní naperu 3 a bude modrá omlouvám se za klamné mlžení
Morgene
Ty LEDky jsem koupil přesně tam jak píšeš. Datasheet máš tady http://www.allcomponents.ru/pdf/etc/l53srdh.pdf
tam se píše že typ. napětí je 1.85V max. je 2.5V. Podle toho jsem usoudil že 2V je akorát a že dioda bude svítit plným výkonem, i když asi zvýšení napětí by zvedlo svítivost ..ale zase snížilo životnost.
dělal bych to stejně, takžes to udělal správně;-))
Při takovimhle napětí bych se životnosti nebál. To bys pak musel měřit a upravovat proud v každý větvi zvlášť, ale to je kravina.
Jenom si ještě pohlídej teplotu. Asi stačí rukou. Ale když to máš na takovýhle ploše, tak to bude v pohodě. Nenašel jsem o ní ve vlákně, jestlis jí kontroloval. O LEDkách si lidi často myslej, že nehřejou. Eště aby hřály, když je na nich ztrátovej výkon 0,04 W, ale když jich jsou stovky, tak už to hrozit může. I kdyby měly účinnost přeměny el. energie na světelnou 30 %, což nemaj, tak zbejvajích 70 % topí. Větráky do komerčních LED svítidel nedávaj kvůli ničemu jinýmu. Tam to maj ale narvaný v menšim prostoru a zakrytovaný.
Co teplota těch modrejch? Tam by z nejhoršího šel přilepit chladič z nějakýho starýho procesoru. A protože tam jsou jenom tři, tak by asi nebyl problém změřit jejich proud. Přece jenom nejsou za pár korun.
Životnost by se dala změřit a pak kontrolovat luxmetrem. Ale kvůli specifickýmu spektru bych to dělal pořád tím samým. Rok svícení 16/8 je 5.800 hodin, takže tři čtyři roky bych to neřešil. Pak už ale nezměříš původní svítivost.
Děkuji ti. K těm modrejm... teplota je v pohodě, jsou na nich přišroubovaný dost předimenzovaný chladiče, jsou vidět na první fotce příspěvku č.1. Jo a ani bych radši nezkoušel je nějak dlouho pouštět bez chladiče, opravdu topěj jak sviňa, zde je chladič nutný.
Červený netřeba chladit, rukou poznáš že jen nepatrně hřejou.