Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
Od zacatku jsem vzdy mel matku v substratu, coz sebou neslo nutnost pravidelne zalivky. Nemam drip, i kdyz jsem s nim loni delal pokusy - uzpavani kapilar me docela odradilo. Presel jsem na ebb&flow, takze zalivka matek dripem jako moznost odpadla. Obcas ale nemam delsi dobu moznost se kytkam venovat, coz nastolilo otazku, co s matkama. Protoze mam velmi dobre zkusenosti s ebb&flow i s bubblerem, napadlo me tyto techniky zkombinovat a pouzit pro kultivaci matek. Nez to ale spacham, zkusim se poradit, nerad bych neco prehledl. Nejprve obrazek, jak si to predstavuji:
Na plastove nadrzi pro zasobni roztok, vyrobene ze seriznuteho 90l maltovniku (OBI) na vysku 15 cm deska, na niz je klasicky truhlik. V nem jsou vlepeny 2 trubky: vpravo privod zasobniho roztoku bud fontankovym cerpadelkem (bauhaus), nebo lepe bublinovym cerpadelkem (jestli to bude fungovat a vyzene vodu do horniho truhliku i pri nizke hladine zasobniho roztoku, usetri se za to cerpadelko a snizi se event poruchovost - zadne pohyblive dily). Vlevo je optimisticky prepadova trubka, aby se hladina v horni casti hydromatu nahodou neprelila. Mezi jednotlivymi derovanymi kvetniky jsou vlepeny prepazky z vystraznych ceduli s otvorem zajistujicim proudeni vody od napousteci trubky k prepadove.
aha, to jsem opomnel - v qetnicich krome kytky a puvodni kosticky RW, ve kterem byl nastartovan rizek, je pouze keramzit. Koreny prrostou derovanym qetnikem do roztoku stejne jako u bubbleru - proto ony prepazky, aby se koreny nepromotaly. (Coz se mi uz stalo u dlouho neodebranych rizku; korinky prorustaly i 'cizimi' RW kosttickami a blbe se to pak rozmotavalo.)
Z ebb&flow je v podstate prevzat jen ten princip dvou nadob.
Nevim, jestli jako vzduchovani bude stacit ten vzduch, ktery se stara o 'pohon' zasobniho roztoku nahoru: pokud ne, pridelam vzduchovani klidne do kazde komory hydromatu - vzduchu je dost a neni s nim bezpecnostni potiz jako se sitovym napetim ve spojeni s vodou.
Co od hydromatu ocekavam: bezobsluzny provoz po dobu min. tydne, lepe dvou a snadnejsi pristup ke korenum za ucelem jejich obcasneho osmidlani, aby matka rostla pomaleji.
Nu coz, vzpada to mooc hezky, jen jeden asi laicky dotaz: nebude vadit, ze maticky budou mit stejny roztok? Prece jen to budou zcela jine odrudy a asi budou vyzadovat i rozdilne krmeni.
Nebo se to da?
btw: ten vyraz "matku mam v substratu" me teda dostal
Tak co Viridisi, jak to nakonec dopadlo s Hydromatkem?
Něco podobnýho bych teď potřeboval sestrojit...
Ještě k principu. Trohu to nechápu ach, jo
Rostlina proroste přes RW do keramzitu. Hladina zivného roztoku zasahuje cca do 1/3 květníků. Živný rostok je neustále hnán přívodem vzduchu. To jako že hadička se vzduchem je nastavena pod "přívodní" trubku do truhlíku a samobubláním voda nahoře vyvěrá??? a pak na druhé straně zase stéká?
Kdybych tam dal fontánkové čerpadlo, a pod každý květník vzduchování, jak často musí čerpadélko sepnout? Nebo je v chodu neustále?
Co se stane s rostlinama, když na dva dny vypnou proud? Vyndat z roztoku a jen občas prolejt?
"Utáhne" cirkulaci roztoku pouze přívod vzduchu?
Jaké si použil nakonec čerpadélko?
Inu - byt tam fontankove cerpadlo, stacilo by asi sepnout tak 2x denne pro doplneni roztoku. Ma totiz dost slusny vykon. Ale je na 220, je drahy a neopravitelny. Proto jsem delal pokusy s cerpanim a vymyslel jsem cerpadelko z filmovky (odkaz je dole pod podpisem; myslim, ze dve budou stacit - dve jako bezpecnostni koeficient . Pod qetnikama se asi bude trosku bublat, jako v bubleru, bude-li to nutne. Ale asi ohnu tu prepadovou trubku o 180 stupnu, volny konec tesne nad dno, aby se obcas cela nadrz vyprazdnila - 'splachla'. Tak by se snad nemuselo ani bublat.
Sestrojeny to jeste nemam, nechci nic uspechat a pak predelavat.
Jeste k predchozi otazce: da se - nejakou doby ted krmim stejnym roztokem BB, DM, (tyhle dve znas, jsou dost rozdilny) K2, MZ a HW. S vyjimkou MZ, kteryho mi neco sezralo, vypadaji vsechny matky O.K. - jsou totiz v ruzny vysce, podle toho, kolik ktera potrebuje vlhka.
S tou matkou v substratu to bylo neumyslne, lec pravdive, at si to uz vylozis jakkoli....
Jasně, když se hladina dostane až nad ohyb odtoku, začne samospádem odtékat až do dna...pak se zase truhlík naplní, pak odteče atd. pochopil jsem správně?
Cau!Kdyz uz tady resite to vzduchovani,tak bych navrhl dve moznosti:
1-nechat cerpadlo sepnuty non-stop,proudeni vody by okyslicovalo substrat.nebo spinat casteji,coz by asi bylo lepsi,protoze kdyz jedes nonstop,tak sila stonku je fakt mala.nadruhou stranu se zase rychlejc tvorej novy rizky
2-jak si chtel,dat bubl.kameny ke korinkum
Hmmm, poruchovost neni az tak hrozna, jedno jsem musel prevlozkovavat. Vice se hrozim toho kablu 220V ve vode a lezouciho do toho cerpadla - nevim vubec, jak qalitne je to zatesneny, nerad se na to spoleham... predstav si, menim roztok, trochu se v tom cvachtam, najednou (nahodne) sepne zalivani, staci trochu netesna izolace, priskriplej kabl... co ja vim: proste mam z toho blby pocit.
To filmovkovy cerpadlo nema sice ten vykon, ale je bezpecny. Dava neco mezi deckou az 1/2 litrem za hodinu, takze pojede nonstop.
S tou ohnutou splachovaci trubkou jsi to pochopil spravne - druha vec je, jestli to spravne pochopi i kytky
Zajímavej systém. Nebylo by od věci použít odkalovač pro aquárka? Napojí se na vzduchovací motorek a vzduch nosí vodu společně s kalem nahoru do punčochy a voda se vrací zpět samospádem do aquárka. Jako čerpadlo a okysličovadlo je to ideální, stojí to asi 60 Kč v každý aquaristice. Plus je , že vzduchovací motorek vydrží tiše běžet léta a léta a ..... A navíc tam není nic, co by se mohlo porouchat.
"Čím víc jsem blbější, tím míň mi to vadí"
psilos
.....dneska mi už nevadí skoro nic, protože jsem blbej, jak daleko vidim...
a zrak mám výtečný....
2 Proper: nemas se zac omlouvat, to byva v mym veku normalni...
2 Psilos: Prave, ze ten odkalovac nechodi, presneji - potrebuje vysokou hladinu zasobniho a neumi to moc vysoko, snad 50% vysky sloupce navic pri priserny spotrebe vzduchu. Vice na filmovkovym threadu.
Ale z toho odkalovace to behem Vanoc vykrystalizovalo.....
Tak ten odkalovac rozvedu: Do dole rozsirene trubky, umistene svisle tesne nade dnem tak, aby horni konec vycuhoval nad hladinu o prepravni vysku se zavadi velke mnozstvi vzduchu. V tubce se tvori smes vzduchu a kapaliny (vody), ktera ovsem u spodniho usti trubky musi vyvijet stejny tlak, jako voda vne. Protoze ma diky zredeni vzduchem mensi mernou hmotnost, musi byt vyssi hladina, aby se tlaky srovnaly. Konci-li nahore trubka drive, nez se ustavi prislusny sloupec, voda je trubkou vyssim tlakem vytlacovana, cimz dochazi k cerpani.
Zanedbame-li hmotnost vzduchu (proti vode muzeme, chyba je pod 0.1%), pak pri predpokladu smesi voda:vzduch 1:1 me smes polovicni hmotnost, takze ma-li byt na spodnim konci stejny tlak, muze byt sloupec vody v trubce ve vysi max. dvojnasobku vysky hladiny, pocitano od spodniho okraje trubky.
Drobny problem je v tom, ze zredeni 1:1 je nerealne, muselo by se pouzit nejaky penidlo, coz pro nase ucely asi nelze.
Pro filmovkove cerpadlo limit moc neni, cerpa spolehlive pri vysce hladiny 3 cm (!!!!!) klidne i do 100x vetsi vysky ! A je zadara......
Viridis
No nepletu-li se tak ten odkalovač (alespoň strarší konstrukce) je taková "fajfka" kde kotel na tabák je nahrazen filtrem (molitanem), k tomu dlouhá trubka, která ustí nad dno (pod dno záleží na akvaristovi) a ta buď probublává+chrchlá vodu (pod hladinou), nebo chrchlá vodu a během cesty jí okysličuje a pak "vrhá" zpátky do nádrže. Pří tomhle způsobu se prostě pouští vzduch přímo do trubky a ta tlačí vodu ven+se nasává voda z nádrže přes molitan a čistí se (příde mi to jako ztráta výkonu), ale to co ty plánuješ čistě tlačí vodu a nic nenasává, takže jediný problém bych viděl v tom, že by se ta trubička s trychtýřem mohla přeplnit vzduchem a chrchlat míń vody
A zároveň mi vrtá hlavou proč neproč nepoužiješ své "Viridivadlo" (Viridisovo čerpadlo ), které vodu může čerpat a jelikož je poháněno "bublánim" může se z něj vyvést odbočka, která provzdušňuje celý systém-na eletrice je to závislé tak jako tak. A ryclost průtoku taky asi nebude o moc větší.
Takze dalsi poznamky z pokracujici konstrukce: filmovkove cerpadlo se pro zalivku matek ukazalo jako nevyhovujici - maly vykon. Dalo by se to resit svazkem cerpadelek (pouzil jsem nakonec ctyri), ale pak jsou problemy s nastavenim proudu vzduchu do jednotlivych cerpadel - ve svazcich hadicek se honi bubliny a jeden nevysleduje, ktere cerpadelko jede O.K. a ktere ma vzduchu malo ci moc - proste je to zmet cestujicich bublin.
Cili zmena - cerpani vody matkam se bude realizovat fontankovym cerpadelkem (350.- Kc, 220V, grrrrrrr), filmovkove se bude starat o vlhceni pisku klonum, na coz staci jedno, pro pripad poruchy tam dam dve. Snad to spichnu do konce tydne, pak bude zaverecny referat, pozdeji i nejaka ta fotka....
Tady je hotovy hydromat. Za foto timto dekuji clenu Pawes, ktery timto pokracovani umoznil.
Vespod hlavni nadrz s roztokem pro matky - jeste tam neni prepazka (ten plastik nejde nicim lepit!), ktera by ji rozdelila, aby bylo misto na cistou vodu pro rizky. Prozatim se voda cerpa z valcovite nadoby v popredi vpravo. Vpredu jsou ventily pro rozvod vzduchu po hydromatu: dvakrat vzduchovani - probublabani obou roztoku, dva pro cerpadelka z filmovky, ktere se staraji o vlhceni rizku. Uvnitr jsou prisroubovany (srouby jsou videt) listy, na kterych stoji truhliky s matkami - listu jsou z urizlych bocnic hlavni nadoby, protoze s rozsirenymi okraji se do skrinky nevlezla (coz je i pripad matkotruhliku: vnejsi okraj rovnez osmidlan pajkou). Zadni lista je o 1 cm vyse, nez predni, aby se vytvoril potrebny sklon, nutny k odtekani vody, hlavne od rizku.
Uvnitr hlavni nadoby je fontankove cerpadelko, ktere je rozvedeno do spodnich truhliku s matkami (a zarodky matek). Spousti se 6x denne spinackama na 15 minut, pak se roztok pres cerpadelko vraci zpet. Do truhliku jsou vlepeny trubky jako prepad, aby se to neprelilo, prepad je vsak v predni casti truhliku, takze neni videt. Kytky jsou v qetinacich 10x10x10, naplnenych keramzitem, 5 ks na kazde strane, takze mohu zaroven uchovavat 10 ruznych genetik.
Uplne nahore je truhlik s orezanym okrajem - ten je prisroubovan na spodni stranu, takze vytvari kolejnicky, ktere jezdi po hornich okrajich truhliku s matkami. Zaroven tak vymezuje jejich vzdalenost. Privod vody je zepredu, pomoci hadicek z infuze ktere maji sroubove rychlospojky, takze cely hydromat lze jednoduse odpojit a vyndat. V hadickach je trochu videt bublinky vody, cestujici do truhliku. Hadicky pokracuji az dozadu, kde voda vyteka (kape) na substrat. Prebytecna voda tece dopredu, kde odteka zpet do zasobni nadoby (prozatim bily valec). Protoze jako substrat je pouzit pisek, je na zacatku vystupni hadicky filtr, aby se cerpadelka piskem nezasekla. Je vyroben z derovane krabicky od tic-tacu (fresh mints), nacpane molitanem z vyhozene houbicky (na nadobi ). Vyborne, na rozdil od jinych, saje vodu. Do rizkove vody doplnuji jednou denne 15 kapek 30% H2O2 (peroxid vodiku), pres vikend 2x denne.
Rizky jsou napichane volne v pisku, coz sebou nese nejednoznacnost umisteni, zvlaste, kdyz se vyndavaji ruzne promotane rizky: ztrati se identifikace genetiky. Dalsi generace uz bude jinak, zkusim krabicky od tic-tacu cislovane, jedna vedle druhe, dole otvor(y), ucpane prouzkem molitanu a zasypane piskem, takze kazdy jedinec bude mit definovany prostor pro korinky, ktere se nemohou promotat. Kazdy rizek pujde vytahnout izolovane, aniz by se ztratila identifikace.
Pokracovani priste.