Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
tak sem zvedavej co me stoho potece za vodu, doma mě teče z kohoutku EC 0,8 tak snad to vycistí aspon na 0,2.
Co je to osmóza.
Osmóza je fyzikální jev popisující určité děje v roztocích, které jsou v kontaktu s polopropustnou membránou. O jaké fyzikální principy tu jde:
Roztok je tekutina průhledná, může být i nějak zbarvená, chová se jednolitě a sebejemnějším filtrem prochází v nezměněné podobě. Představíme-li si ho na nejmenší možné mikroskopické úrovni (rozhodně ne viditelné jakýmkoli dostupným mikroskopem), jde o směs molekul - částeček lišících se velikostí, tvarem a některými dalšími vlastnostmi. Každá molekula je nejmenším možným zástupcem chemicky přesně určené látky. Ty obvykle nejpočetnější a nejmenší z nich můžeme nazvat rozpouštědlo.
Nejznámější a nejrozšířenější rozpouštědlo na Zemi je bezesporu voda - H2O.
Molekula látky v roztoku nezůstává v klidu na jednom místě, nýbrž se neustále a čistě náhodně někam pohybuje. Tím je dlouhodobě zajištěna rovnoměrná koncentrace příslušné látky v celém objemu roztoku. Pokud roztok v nádobě rozdělíme zcela nepropustnou přepážkou, stanou se obě oddělené části roztoku na sobě nezávislé, a cokoli se stane s jednou částí, zůstane bez jakékoli odezvy v části druhé. Pokud k vytvoření přepážky použijeme propustný materiál charakteru filtru, který propouští všechny rozpuštěné molekuly, projeví se každá změna koncentrace v jedné části roztoku i v jeho části druhé, ač s větším časovým zpožděním. Ať jakoukoli látku v jedné části přidáme či ubereme, projeví se tato změna i v druhé časti a koncentrace všech látek v roztoku na obou stranách přepážky se po čase vyrovná.
Pozoruhodná situace však nastává v případě, že použitá přepážka je "polopropustná", tzn. že některé molekuly roztoku propouští, jiné však nikoli. Tato rozdílná propustnost pro různé látky je dána především velikostí pórů v přepážce ve srovnání s velikostí rozpuštěných molekul. V ideálním stavu může taková membrána propouštět pouze rozpouštědlo a žádné látky rozpuštěné.
Pokud zůstanou koncentrace všech látek v obou takto oddělených částech stejné, nic zvláštního se neděje. Pokud však na jedné straně zvýšíme koncentraci některé rozpuštěné látky či na straně druhé koncentraci snížíme (např. přidáním rozpouštědla), záhy zjistíme, že roztoku na straně vyšší koncentrace přibývá, na straně nižší koncentrace naopak ubývá. Uplatňuje se tu tendence, aby se koncentrace na obou stranách přepážky vyrovnaly, protože však rozpuštěná látka nemůže přepážkou projít, jediným způsobem, kterým se koncentrace na obou stranách mohou vyrovnat, zůstává přesun rozpouštědla, které membránou projde. Tak se rozpouštědlo přemisťuje z místa o nižší koncentraci do místa s koncentrací vyšší, a tento děj trvá tak dlouho, dokud se koncentrace v obou oddělených částech roztoku znovu nevyrovná či dokud síla, působící tento přesun (vyjádřená jako osmotický tlak) nebude vyrovnána silou působící na stejné úrovni v opačném směru, například silou hydrostatického tlaku. Pro ilustraci, 0,9% roztok NaCl (který je izotonický s roztokem krevní plazmy) působí na ideální polopropustné membráně, na jejíž opačné straně je destilovaná voda, tlak téměř 7x větší než tlak atmosférický (690 kPa), tedy tlak 69 m vodního sloupce. To je tedy osmóza, jev, který se běžně v technice příliš neuplatňuje, v biologii a medicíně však má nesmírný význam, protože všude tam se setkáváme s ději na polopropustných membránách a tyto děje jsou základem všeho, co charakterizuje živou přírodu. Membrány podobných charakteristik jsou technice dostupné až v posledních desetiletích a jedním z prvních míst, kde se uplatnily, je umělá ledvina. I v tomto případě se však setkáváme s poměrně velkými póry a tedy i poměrně velkou propustností membrány pro molekuly podstatně větší než je voda. Ve funkci umělé ledviny je totiž žádoucí prostup nejen samotných molekul vody, ale i jednoduchých organických látek, jako je kyselina močová či kreatinin. Technologie však pokročila tak, že póry obdobných membrán mohou propouštět skutečně pouze částice velikosti molekuly vody.
Proč reverzní osmóza
Pokud membránu takovýchto parametrů použijeme k filtraci skutečně čisté vody z libovolného vodného roztoku, vzniká situace, kdy zatímco na jedné straně membrány vzniká čistá H2O, zbavená všech rozpuštěných příměsí, na straně vstupní se nám roztok příměsí ve zbývající vodě zahušťuje. Zde se však musí začít uplatňovat síla osmózy, a to přesně proti směru žádoucího děje - začne "nasávat" přefiltrovanou vodu zpět do koncentrovanějšího roztoku. Pokud tedy chceme nějakou čistou vodu tímto způsobem přefiltrovat, musíme ve směru filtrace působit silou, která sílu osmózy překoná. Tím vlastně osmotický děj na membráně obrátíme, a je tu reverzní osmóza - pohyb vody (rozpouštědla) proti směru osmotických sil. Je nasnadě, že nejsnáze tohoto obrácení pohybu dosáhneme působením tlakové síly, takže filtr používající membránu uvedených kvalit musí používat podstatně větší přetlak než filtr jiného principu. Čím větší přetlak použijeme, tím většího zahuštění vodného roztoku na vstupní straně filtru dosáhneme, tím více chemicky čisté vody z daného objemu zdrojového roztoku získáme a zůstane méně vody v roztoku "zbytkovém". Vždycky však musí určité množství "zbytkové vody" na vstupní straně membrány zůstat, neboť prakticky nelze dosáhnout tlaku, který by přefiltroval všechny molekuly vody. To má svou výhodu - všechny zadržené rozpuštěné látky filtr opouštějí v podobě zakoncentrovaného roztoku a filtr se jimi nezanáší. Míra tohoto zakoncentrování je v podstatě ekonomickým kompromisem mezi procentuální výtěžností filtru a energetickými nároky na jeho provoz (vytváření přetlaku stojí energii!). Pokud například vystačíme s tlakem ve vodovodním rozvodu, musíme počítat s tím, že na výstupu z filtračního zařízení bude tlak vytékající vody podstatně nižší. Ovšem bude to voda (s určitou tolerancí) skutečně z chemického hlediska čistá !!!
Jaká je voda získaná metodou reverzní osmózy a jak je vhodné ji používat.
Polopropustná membrána filtru reverzní osmózy je schopná zadržet teoreticky všechny molekuly větší, než je molekula vody, což jsou molekuly a částice prakticky všech kontaminant (s různou mírou selektivity). Podmínkou je pouze dodržení deklarovaných vlastností membrány a jejich dlouhodobá stálost, a pochopitelně také neporušenost membrány. Takto získaná voda se svými vlastnostmi, především čistotou, blíží vodě destilované. Liší se od ní kyselejší chemickou reakcí (kyselinotvorný kationt H+ resp. H3O+ prochází membránou volně na rozdíl od podstatně větších aniontů Cl-, HCO3-.) a nenulovým obsahem některých molekulově menších látek. Takováto "superčistá", "superměkká" voda rozhodně není zdraví škodlivá, zůstává však u ní otázka individuální snášenlivosti a "problém" snížení příjmu vápníku a hořčíku o zhruba 2-4% doporučené denní dávky. Bez další úpravy je ideální k použití do žehliček, praček a myček na nádobí, neboť je prostá minerálů tvořících vodní kámen. Velmi důležité je, že tato výstupní kvalita vody je prakticky nezávislá na kvalitě vody vstupní, takže zařízení lze považovat za vynikající ochranu před jakoukoli kontaminací vodního zdroje, chemickou, biologickou i radioaktivní. Aby se z takovéto výstupní "superčisté" vody stal roztok k pití vhodnější, tedy " voda pitná", prochází minerální patronou, která ji řízeně opět obohatí o žádoucí minerály a upraví její kyselost. Za podmínek dodržení všech deklarovaných parametrů jde o ideální stav chemicky čisté vody řízeně obohacené o žádoucí složky. Tu pak lze v domácnosti používat k libovolným potravinářským účelům včetně kojenecké výživy bez velkého ohledu na kvalitu vody vstupní. Vzhledem ke své měkkosti a čistotě je výhodná i ke kosmetické péči o pleť. Můžeme doufat, že ekonomický vývoj v budoucnu umožní podstatně větší plošné rozšíření této technologie v naší zemi. Pro individuálního spotřebitele je ovšem dostupná již dnes.
Ahoj! Verim, ze Ec vody z reverzni osmozy bude temer 0. Zalivam destovkou a ta ma Ec 0,08 - 0,1 jak kdy a urcite taky dle nakalibrovani Ec metru. A verim, ze vetsinu toho nachytala jak tekla po strese a v zachytne nadrzi. Mame osmozu v praci v laboratori, tak vezmu domu vzorek a zkusim to zmerit a dam vedet. Nez jsem prisel na tu destovku, tahal jsem vodu z prace z prumyslove zmekcovaci stanice, ktera zdaleka nedosahuje parametru reverzni osmozy a ta mela Ec 0,04. Myslim ze muzes byt naprosto klidny. A dik za vysvetleni jak to funguje!
caf. Pouzivam dvojpatronovu RO a ta ma vystupne EC 0,01.
Predtym kazdy pre mna dostupny zdroj vody mal hodnotu EC 0,44 - 0,84 z coho vzišli vecné problemy so stabilitou roztoku.
RO je na nezaplatenie ! Proste supa.
Lidi mající problém s vysokým EC dostupné vody určitě řeší všemožné varianty a tak IMHO by informace z tohoto threadu měla být tam, kde to lidi budou spíše hledat, tedy zde.
Řeč bude o demineralizační koloně
Základní princip demineralizace
Demineralizace (deionizace) je proces odstraňování rozpustných solí z vody iontovou výměnou, která se uskutečňuje pomocí iontoměničů. Tyto iontoměniče - katexy a anexy mají schopnost zachytit ionty solí přítomných ve vodě a vyměňovat je za vodíkové a hydroxilové ionty. Katexy odstraňují kationty rozpuštěných solí a anexy anionty rozpuštěných solí. Deionizační stanice může být tvořena buď oddělenou katexovou a anexovou kolonou (náplní), jenž jsou zapojeny v sérii, nebo jednou smíšenou katexo-anexovou kolonou (Mix-Bed). Po vyčerpání výměnné kapacity iontoměničů se katex regeneruje kyselinou chlorovodíkovou HCl a anex hydroxidem sodným NaOH, přičemž obě chemikálie jsou do deionizační linky přisávány deionizovanou vodou čerpanou z akumulační nádrže u automatických demineralizačních stanic.
Podrobný chemický princip můžete nastudovat na Wikipedii
Cenově dostupnou kolonu AQUAR DEMI také naleznete na stránkách jednoho českého prodejce
Zkušenosti z praxe
Na následujících řádcích si dovolím citovat Tajnýhopepu, se kterým jsem si ohledně kolony vyměnil několik PMek
citace:
...na jedné straně je připojen přívod vody, ta proteče jednou patronou kde je katex pak druhou patronou kde je anex, to jsou hmoty podobné pryskyřici pracují na způsob výměny iontu. Voda je připravena k použití hned, Ph je stabilní, nikam to nelítá.
citace:
.... Tu životnost udávají cca ale zaleži na vlastnostech vody před upravou ja osobně provádim udržbu podle potřeby a pravidelným měřením jak se mi něco nezdá(hodnoty,prutok)tak regeneruji.po 5 letech provozu sem moc spokojen.šikovná věcička co uspokojí i velmi vysoké naroky na kvalitu vody
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland, and I show you how deep the rabbit hole goes.
ahojj, jelikoz sem novym majitelem reverzni osmozy 75GPD až 285 litrů za den + Oplachovací ventil a nikde zadny poradny info, tak davam zakladni info atd. Cekal sem nejake problemy s pridelanim nebo s vyslednou cistotou vody, ale vysledek predcil ocekavani.
Vystupni hodnoty EC 0.00000000001 , PH 6.0 ,
150 az 200 litru za den +- , podle tlaku vody v trubkach, 4 patro v bytovce np ( kape a malinkej curek , 20 litru cca za 4 hodiny +- )
nj zaujímavé len či je to potreba? lebo napr. keď máš EC vody 0,5 tak tam kydáš hnojky do napr. EC1,7 a keď ho budeš mať 0,00000001 (použitím toho filtra) tak tam nemôžeš dať hnojky na EC1,7 pretože tam toho bude moc no ne?
Od cron: ..tak tam kydáš hnojky do napr. EC1,7 a keď ho budeš mať 0,00000001 (použitím toho filtra) tak tam nemôžeš dať hnojky na EC1,7 pretože tam toho bude moc no ne? [/B][/QUOTE]
Ale bude tam správná-Vyvážená koncentrace prvků a živin.Tak akorát.
O to jde.Edit:
Btw:Přehnojíš,proliješ samo osmozou.Gut?
growesweden
Naposledy upravil growesweden 22-07-2009 v 07:33 AM
spíš prvně proženeš vodu osmozou a pak přidáš hnojky neasi ph si uhlídáš i tak...
jako...je tu info a lidi vesměs říkaj že je to znát. kytky málokdy dostávaj fakt kvalitní čistou vodu. venku sou kyselý deště, voda z kohoutku = shit (i odstátá neni nijak perfektní) a tak dále...na bezpůdní systemy se určo vyplatí a já si to někdy pořídim i na hlínu a dělání čajů, aspon konečně budu mít jistotu dobrý vody
Původní příspěvek od RespectFlowers spíš prvně proženeš vodu osmozou a pak přidáš hnojky neasi ph si uhlídáš i tak...
jako...je tu info a lidi vesměs říkaj že je to znát. kytky málokdy dostávaj fakt kvalitní čistou vodu. venku sou kyselý deště, voda z kohoutku = shit (i odstátá neni nijak perfektní) a tak dále...na bezpůdní systemy se určo vyplatí a já si to někdy pořídim i na hlínu a dělání čajů, aspon konečně budu mít jistotu dobrý vody
hojj, no prave ze si pak muzes hrat s hnojkama kdyz je prostor , ja mam z kohoutku 0,60 ec a kdyz dam davkovani podle plagronu tak mam ec i 3,0 a to jeste davam min . Kaficko je z toho super, moc dobra voda. Poprve sem michal hnojky s touhle vodou a ec bylo vic nez good akorat sem musel dokoupit ph+ , ph trosku klesa, ale to je u kazdejch hnojek jiny. A taky si myslim ze to doporucene davkovani je do ciste vody s ec 0 , pak je vysledne ec tak jak doporucojou. hojjj m.
Kdysi jsem o této vecičce uvažoval,ale vzhledem k neúměrně vysoké ceně v Growshops jsem to vzdal.Ovšem za ty prachy v mariho odkazu-to je jiná
Mám hydro a moc se těším jak si budu moct hrát a roztok namíchat tak akorát
Každopádně díky za odkazy,mari. V
Původní příspěvek od growesweden Kdysi jsem o této vecičce uvažoval,ale vzhledem k neúměrně vysoké ceně v Growshops jsem to vzdal.Ovšem za ty prachy v mariho odkazu-to je jiná
Mám hydro a moc se těším jak si budu moct hrát a roztok namíchat tak akorát
Každopádně díky za odkazy,mari. V
hojjj, np. Bacha ale na ten tlak v trubkach, jak pisou na jejich strankach je lepsi predimenzovat , tzn ze jestli potrebujes denne 200 L vody musis koupit osmozu ktera ma napsano ze udela 400 L za den, ale vse je tam napsano. Holt to nekdo musi koupit , zkusit a hodit info jinak nevis, neznas kua ale za ty prachy sem to risknul a doporucuju. hojsss m.
ja mam tu 100 GPD, dela neco pres 350 litru, mam hrube tvrdou vodu a tlakove do prvniho patra bez pridavnyho cerpadla takze mi to udela tak pulku
vysledna voda ec 0.08 - 0.10 na hanna grochek combo, vodu pak micham na vyslednejch 0.30 nez zacnu pridavat hnojky a cvachtaj si daleko vic nez kdyby jeli na cisty osmozovany vode
pokud vim tak lehkej report o tydle osmoze mej WAMParjan v sini slavy Urban Grow
silnejsi pes mrda pokud cuba dava
Nejlepsim lekem na depresi je metr ctverecni pudy, kam si zasadite co vas napadne !!!