Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
zdravím all growers! toto je můj first dred, tak mě prosím nekamenujte, když budu mít něco špatně nebo tak, třeba tady někde nějaká nápověda je, ale kdo by to měl všechno číst, jako každej nemám moc času :-D
Tedka teda k tématu, v babiččiným časáku pro zahrádkáře sem objevil reklamu firmy Symbiom na bio produkty podporujici mykorhizu.
Ted asi asi hodne lidi zepta co to je? Tak tady je malej uryvek z jejich stranek.
Mykorhiza je symbiotický (oboustranně prospěšný) vztah mezi půdními houbami a kořeny rostlin. Před mnoha milióny let, když rostliny začaly osídlovat souši, se u většiny rostlinných druhů tato symbióza rozvinula jako způsob snadnějšího získávání živin z půdy, což bylo obzvláště výhodné v ekosystémech s nepříznivými podmínkami prostředí.
Houby žijí uvnitř kořenů rostlin a vyvíjejí rozsáhlou síť podhoubí (jemná hyfová vlákna), která se rozrůstá z kořenů do okolní půdy (1). Tímto způsobem dochází k několikanásobnému zvětšení aktivního povrchu kořenů, čímž se zlepšuje významně příjem živin a vody. Navíc, rostliny mohou být vzájemně spojeny prostřednictvím mimokořenové (extraradikálního) podhoubí houbového symbionta a sdílejí tak zprostředkovanou odpověď celého rostlinného společenstva k faktorům prostředí.
Tak mě teda zajímá, jestli s tím má někdo nějaký zkušenosti nebo co si vlastně obecně o tom myslíte? Mě osobně to velice zaujalo a zda se někdo chce podělit o poštovný (Brno, Znojmo), tak já bych nějakej ten jejich produkt i zkusil na letošní out.
negativních důsledků? můžeš to pls nějak specifikovat? a já jim taky pár e-mailů posílal a odpověděli nejpozději do 24 hodin, takže komunikace je na dobré úrovni :-)
Specifikovat to můžu - každý preparát, který je prezentován, ať už bio či chem, u kterého se nedozvím případná rizika (výrobce je opomene uvést), si prostě chci před aplikací co nejvíc "ošéfovat". (a to i včetně možnosti, že se mi toho napije můj maťo pes)
Kytkám věnuju dost pozornosti a pokud se na trhu objeví něco zajímavého, nejsem proti, ale...důvěřuju - prověřuju. Tak asi tolik.
Jo - pokud by tě to moc nezdrželo, moh bys mi nějaké odpovědi přeposlat do PM? Ať se zbytečně nevyptávám na stejný věci? Dikes.
H.
HydePark - White Phoenix
"Jo kámo, kdybych věděl co myslíš tim horizontálně nebo vertikálně. Každopádně porostou kolmo k zemi!"
Murphyho zákony nemusel vymyslet Murphy, nýbrž někdo, kdo se jmenoval stejně.
Komunikace je skutečně na dobré úrovni, odpověď je tu:
Vážený pane,
Děkujeme za Váš dotaz a Vaši připomínku. Chmel je typický arbuskulární mykorhizní symbiózou, může být tedy ošetřen naším přípravkem Symbivit. V minulosti byl již na chmelu testován, žádné negativní účinky nebyly zaznamenány. Přípravek Symbivit není toxický ani jinak škodlivý vůči životnímu prostředí, neobsahuje geneticky upravené organismy a nezanechává žádné toxické zbytky v půdě.
Těšíme se na Vaši objednávku.
S pozdravem Aleš Látr
.............................................
Minulý rok sem zkoušel přidat symbiotické houby do květináče se šalvějí (takový ten jejich mix do květináče - asi pět druhů hub) Výsledky: Rostlo to docela dobře, nicméně houby potřebuji dostatečně suchou půdu, jinak nerostou a šalvěj potřebuje velmi vlhkou, takže se nemohli pořádně projevit.
Jinak kdybyste se nechtěli dělit o poštovné, tak do Brna přivezu (zadara)...
tyjo od kdy potřebují houby suchou půdu? no to potřebujou i marihuana kytiz vlhko, takže neim teda, zda to ubec smysl, ale kdyžtak ti pošlu PM a domluvíme se, jo a jinak dix za postrech, přesně takovýhle zkušenosti atd. bych tu rád viděl více :-)
Strýčku, tak došel ještě jeden mejlík. Zpozorněl jsem však při údaji, že výsledky se dostavují nejdříve po 3 měsících, IMHO pro indoor passé. Takže tajdle to máš celé:
dotaz: Dobrý den,
Váš produkt Symbivit je pro naši firmu zdá se, zajímavým řešením. Jedná se však o produkci chmele a u rostlin vámi vypsaných jsem pro něj doporučení nenašel...
Můžete prosím sdělit JAKÉKOLIV negativní důsledky způsobené aplikací přípravku?
Děkuji.
odpověď:
Vazeny pane,
děkujeme za Váš zájem. K Vašim dotazům - mykorhizní symbioza se v
přírodě vyskytuje asi u 90 % druhů rostlin a chmel mezi ně patří. Sám
jsem před lety prováděl mikroskopickou analýzu kořenů chmelu ze
žatecké oblasti, poskytnuté pěstitelem a zjistil jsem přítomnost
mykorhizy. V zemědělských půdách jsou však často tyto symbiozy
narušené aplikacemi systemických fungicidů nebo i dlouhodobým
přehnojováním. Pro chmel by bylo zřejně nejvhodnější naočkování
sazenic již ve školce, rostliny si nesou mykorhizu ssebou po přesazení
na pole.
Rádi Vám doporučíme nejefektivnější způsob očkování pokud nám
pošlete popis technologie produkce. Alternativně je možno sazenice
očkovat přímo při výsadbě.
Co se týká negativních vlivů, ve více než 50 000 vědeckých i
aplikovaných studiích, které byly dosud publikovány se negativní
výsledky aplikace vyskytují velmi zřídka a to většinou v laboratorních
podmínkách, kde byly rostliny pěstovány za velmi nízkého osvětlení.
Při aplikacích na poli se v nejhorším případě může stát, že očekávaný
efekt se neprojeví a rostliny budou stejné jako rostliny neošetřené.
Je to v případech, kdy rostliny mají zjednodušeně nadbytek toho co
potřebují - dostatek vody, živin aj. Mykorhiza je spíše pojistkou
proti nepříznivým podmínkám, při kterých očkované rostliny se
vyrovnají se stresem lépe. Stručně řečeno, čím jsou horší podmínky
tím je větší efekt mykorhizy. Proto naše firma má nejlepší dlouhodobé
výsledky s velkoplošnými aplikacemi např. v pouštních oblastech v
Arabských Emirátech, při zalesňování na Islandu, pěstování čaje,
květin, ovoce v tropických půdách v Keni, Kolumbii, Pákistánu a mnoha
dalších zemí.
Vždy tvrdíme, že nejlepší je produkty vyzkoušet přímo v provozu, rádi
poradíme jak takový aplikační pokus provést. Někdy jsou výsledky
patrné po 3 měsících u t
rvalých kultur to trvá déle. Není třeba se však
nijak obávat, že by mohlo dojít ke zničení porostu či snížení výnosů.
Tyto houby žijí pouze na kořenech a nejsou patogenní naopak zabraňují
některým patogenům vstupu do kořenů (Pythium, Rhizoctonia, Phytophtora aj. ) omezují i nematoda, Verticilium aj.
Pokud budete mít další dotazy, prosím můžete mi zavolat na 724 750 699.
S pozdravem, RNDr. Miroslav Vosátka, CSc., odborný konzultant
edit: jo a dikes za ty PM. růže jsou taky dobrý...
Takže pokud se najde další dopisovatel, doporučuju ptát se na používání jejich přípravku za účelem produkce tabáku. Jmenovitě tedy na používání přípravku pro ošetření rostliny, která posléze projde našimi plícemi,...co flushing, vliv na chuť...apod.
HydePark - White Phoenix
"Jo kámo, kdybych věděl co myslíš tim horizontálně nebo vertikálně. Každopádně porostou kolmo k zemi!"
Murphyho zákony nemusel vymyslet Murphy, nýbrž někdo, kdo se jmenoval stejně.
jj dix moc, no ty 3 měsíce sou dost, ale já to asi letos na out zkusím, ostatně zase tolik to nestojí a určitě outu se člověk nemůžu dostatečně věnovat, navíc když ještě maká atd. atd. takže tam ty horší podmínky určitě jsou, teda aspoň co se týče mě :-D
No, houby samozřejmě nějaké vlhko potřebují, myslel jsem to tak, že stály ve vodě, to je pro ně krajně nepříjemné, ne-li smrtelné. Jinak na Lesárně v Brně se dělají s mykrorhyzami pokusy... Rostlina využívá tu houbu zejména když ji je dost špatně, proto pokud se pěstují ty houby, rostlinky různě mučí suchem, aby je nutili vytvořit co největší symbiózu a narostlo víc houby. Houba posílá rostlině z půdy živiny a vodu (pořád mluví o symbióze, ale ikdyž sem to docela pročítal tak nikde nepíšou, jaký zisk z toho má ta houba)
na Lesárně v Brně, to myslíš MZLU? jo o to mi právě jde, když třeba na 14 dní někam odcestuju, aby mi ta kytka nezdechla a přežilo to, co možná nejlíp, ale každopádně zkusím do stejných podmínek dát jednu ošetřenou a jednu neošetřenou houbama a na podzim na to napíšu dizertačku :-D
Jo myslím, že je to ono. Kámoš, který tam studuje mi tak před rokem říkal, že dělá studii těch mykrorhyz na bakalářku a brečel jak mu to všechno shnilo (ty stromky s houbou i bez), ale nevím, už jsme o tom dlouho nemluvili, snad to nějak rozjel... Se ho zeptám a poreferuji...
heh, já tam studuju taky, ale teda informatiku, takže moje bakalářka se bude určitě týkat něčeho jinýho :-D ale určije se zeptej a pak dej vědět, přece jen ona teorie je jiná než potom to, co pěstíš ;-)
StrycekFido: Jestli počítáš na podzim skutečně s disertačkou, tak bys měl jet z řízků. A i přes to se mi zdá 1+1 ks příliž malý vzorek pro nějaké objektivní zhodnocení výnosu.
Tak ať ti to valí. H.
HydePark - White Phoenix
"Jo kámo, kdybych věděl co myslíš tim horizontálně nebo vertikálně. Každopádně porostou kolmo k zemi!"
Murphyho zákony nemusel vymyslet Murphy, nýbrž někdo, kdo se jmenoval stejně.