Grower.cz je největší autorita v oblasti pěstování konopí na českém i slovenském internetu. Veškeré sekce jsou přístupné pro anonymní čtení. Pokud se nespokojíš s pouhou návštěvou a chceš se aktivně zapojit do diskusí ve fóru a na chatu, odpovídat na inzeráty a šifrovaně komunikovat s tisíci dalších pěstitelů soukromými vzkazy anebo se pochlubit svou fotogalerií - Registruj se! - Získáš inspiraci i cenné rady!
...zdravim vsechny venku pestujici kolegy - letos se mi (hlavne na hornich mladych listech...) zacaly objevovat vykousany mista a nekdy byla znicena vic nez tretina listu...dlouho sem nemohl prijit na to cim to muze byt, pac zadnyho cizopasnika sem nenasel a postriky obvyklymi sajrajty nepomahaly... po delsim patrani sem zjistil, ze to dela pidalka podzimni, ktera se letos brutalne premnozila...timto posilam diky do G shopu v Borivojce a prikladam neco o tomto milem zviratku...
Píďalka podzimní
latinský název: Operophtera brumata (L.)
slovenský název: Piadivka jesenná
německý název: Kleiner Frostspanner
anglický název: Winter moth, March moth
Třešně, meruňky, slivoně, jabloně aj. listnaté dřeviny, okrasné rostliny.
Škodlivost
Na jaře požerky na mladých listech, květních poupatech, květech i plodech ovocných dřevin. V listech vykousané zpočátku drobné otvory, které se postupně zvětšují až zůstávají jen silnější žebra.
Hospodářský význam
Škodí hlavně na jaře. V některých letech přemnožení způsobuje holožíry. Gradace někdy trvá i několik let.
Popis
Přední křídla samečků jsou světle hnědá s tmavší kresbou. Zadní křídla světle šedá. Samečci měří v rozpětí křídel 3 cm. Samičky mají křídla zakrnělá, neschopná letu. Jsou hnědošedé a měří 8-10 mm.
Vajíčka jsou tupě oválná, 0,8 mm dlouhá s jemnou síťovou skulpturou, zpočátku světle zelená, později oranžová, před líhnutím tmavá.
Housenky jsou zelenavé až hnědavé. Po stranách mají 3 bílé a na hřbetě jeden tmavozelený pás. Dorůstají délky 3 cm.
Životní cyklus
Samičky pozdě na podzim šplhají po kmenech stromů a kladou převážně jednotlivě na větve a větvičky vajíčka. Housenky se líhnou v době rašení pupenů. Vykusují pupeny, květy a rašící lístky, později starší listy i plody. Listy i květenství spřádají a zdržují se uvnitř smotků. Ožírají i plody a základy pecek a jader, zvláště u třešní, slivoní a jabloní. V červnu se kuklí, většinou v půdě. Dospělci se líhnou v pozdním podzimu.
Ekologie
K přemnožení píďalek přispívá vlhké a chladné léto a dlouhý mírně vlhký podzim s nedlouhým obdobím mrazu. Naopak horký a suchý rok působí nepříznivě.
Nepřímá ochrana
Lepové pásy
1)Lepové pásy se umísťují na kmeny stromů podle návodu. Pásy se umísťují nejpozději v první polovině října. Snímají se v únoru.
2)Lepidlo se nanáší na kmeny dřevin nejpozději v první polovině října. Nanáší se špachtlí ve výšce 1-1,5 m nad zemí v souvislé 1-2 mm tlusté vrstvě v podobě 8-10 cm širokého prstence. Kůra dřevin před nanášením lepu musí být důkladně očištěna a uhlazena.
3)Lepovými pásy nebo nátěry musí být současně opatřeny i kolíky umístěné u dřevin. Lepové pásy i nátěry musejí být pravidelně kontrolovány a zbavovány přilepeného hmyzu i mechanických nečistot. Jsou-li silně znečištěny, je nutné je obnovit.
Termín ochrany
a) podle výskytu vajíček
Jádroviny a peckoviny se ošetřují při výskytu 1,5 a více vajíček píďalky podzimní na 1 m délky větévek. Hodnotí se 20 namátkově odebraných dvou až tříletých 20 cm dlouhých větévek (celkem 4 m) a výsledek se přepočte na 1 m délky. Jestliže se takto výskyt vajíček píďalek nezhodnotil, měla by být alespoň namátkově ověřena jejich přítomnost nebo na ni usuzováno z výskytu píďalek v minulém roce.
b) podle výskytu housenek
Jabloně se ošetřují v případě výskytu 4 a více housenek píďalky podzimní a třešně při výskytu 3 a více listožravých housenek ve 100 květních nebo listových růžicích. U ostatních dřevin kritická množství nejsou stanovena.
Přesně to mám na kytkách taky ! Myslel jsem si že to jsou drepčíci, ale jak sleduju tak asi ne .Jednou jsem ke kytkám přišel a jednoho tohodle zmrda nachytal a samozřejmě . Díky, káčko putuje k tobě...
Ja jsem si vsiml jedne zajimave veci ze k veceru cca kolem 20hodiny se shlukuji u vrcholku,dela vam to taky nebo je to jen u me?Pak se daji celkem dobre zrusit.
Tak jsem pidalku u sve HH objevil taky! Peknej hnus letos - nejprve ve skleniku msice, pak nejhezci top44 samec a ted tohle! Moje prvni sklizen bude stat za prd!
Nejhorsi je, ze ta pidalka je takrka jako chameleon - uplne splyva s prostredim. Diky moc bubiku za tento thread! Zkousel nekdo nejakej bioprostredek na ne??? Jejich hledani a sbirani neni moc ucine...ta HH uz ma male palice, takze nechci ji nijak ublizit. Jo a dnes prave jsem nachytal jednu pidalku jak ozira palici, svine jedna premnozena. Nechci dopadnout jako na Sumave se svestkama a boruvkama!!!
Původní příspěvek od Index takze sem asi dalsi obet pidalek,kua!a ládujou se mrchy solidne, bych neveril kolik toho dokazou sezrat!!!sakra co mam delat?!
Ty se ještě ptáš co máš dělat ? Vždyť tu máš o tom celý thread, kdyby sis ho pořadně přečetl, tak bys zjistil že na konci je seznam postřiků které můžeš použít :
citace:
Původní příspěvek od bubik Insekticidy
ALSYSTIN 480 SC , BIOBIT WP , BIOBIT XL , CASCADE 5 EC , DIMILIN 48 SC , NOMOLT 15 SC , NURELLE D , TREBON 10 F , TREBON 30 EC
Pochvala Bubíkovi, konečně vím co mám taky venku. BIOL na to nepomáhá, taky to nezpůsobuje až tokovou škodu, ale v růstu to asi chce pořádnou chemku. konečně po dlouhé době pořádný příspěvek.
Jasný, taky jsem je měl. Za čtyři dny, co jsem byl na fesťáku mi z matkárny udělaly záhon s kedlubnama po běláscích.
Okamžité opatření: manuální sběr (pokoj jejich památce), postříkání kytek výluhem z Amanita muscaria.
Dnes ani jedna, okousané listy se nevzpamatovaly. Všechny jsem ostříhal, kytí znovu obrazily.
Jenze ony ty hnusky baztej i palicky...mochomurku jsem nesehnal a manualni sber neni az tak ucinej - kazdej den jich sejmu tak 10-15 a jsou tam porad nove a nove...jsou premnozeny i v okoli svinky jedny...a chemky se bojim kvuli palicim...
Ja mel letos na kytkach taky takovy potvory. Nevim jestli jsou t ony, ale palicky mi nebastily. Jenom vetsi listy a prislo mi, ze pryskyrice jim vyslovene nechutna. Jenom po nichzustavaj mraky malickatejch cernejch hovinek. Pokud to teda neni neco jinyho.
Manuální sběr je dobrej, ale jeden den jsem si myslel, že jsem je všechny vysbíral a druhý den jsem zase nějakou našel. Takhle to pokračovalo cca 6 dní. První jsem sbíral ve velikosti 4mm(absulutně nejsou vidět - mimikry), ty poslední už ve velikosti 2cm.
Malý vykousávaly povrchoový dírky v listech. Ty vypadaly, jako by ztratily chlorofil. Ty větší už se s tím nes*aly. Listy jakékoliv velikosti, styl alá bělásek.
current 93: vyraž do jakýhokoliv lesa, kde je nějakej listnáč a nemůžeš nenajít (já najdu kdykoliv)
bydlim v oblasti litovelskyho pomoravi - lesy jsou tady v okoli dost na nic...ale budu muset se nekam vydat na kole dal, kdyz mochomurka tedy zabira...dik
Původní příspěvek od indicky-konopi Nejlepši je prostě tyhle pídalky vyzbírat, aspoň tak jsem to udělal já u lampy, popřipadně ke stonkům dát lepový desky, IMHO u venkovek ty dirky v listech, až zas tolik nevadí jako u lampy...
...kamo jestli mas pidalky pod lampou tak je to fakt HC...to bys tam moh vobjevit treba i krtka...