jiroos
Stálý Člen
Registrován: Apr 2003
Příspěvků: 46
|
Vše o světlu ktere vaše kytí potřebují |
Příspěvek č. 1 |
tady máte něco o světýlkách...........:-))
Doporučená hodnota je 30.000 lumenů na m2 a 35.000 lumenů na m2 je optimum pro systémy s uměle zvyšovaným obsahem CO2 ve vzduchu.
Lampy používané pro pěstování se označují jako HID lampy (high intensity discharge) a prodávají se ve třech základních provedeních: HPS (high pressure sodium - vysokotlaké sodíkové), MH (metal halide - metalhalogenidové) a MV (mercury vapor - rtuťové výbojky). MH lampy jsou obdobou MV, mají ovšem vylepšené světelné spektrum a vyšší svítivost. HPS lampy mají žlutavé světlo, někdy mírně zabarvené do růžova nebo oranžova.
Vysokotlaké sodíkové lampy můžete použít po celou dobu růstu i květu rostliny. Praxe ukazuje, že rostliny pěstované pod HPS lampamy ukončují růst a přecházejí do fáze květu průměrně o týden později než sazenice pěstované pod MH lampami. Často se však jedná o silnější a větší rostliny, proto se týden počkat vyplatí.
Nejlacinější HID lampy jsou fluorescentní (FL) a rtuťové výbojky (MV), avšak jejich velkou nevýhodou je nízká účinnost. 175 W rtuťová výbojka vyprodukuje asi 8000 lumenů, kdežto 150 W HPS má svítivost 15.000 lumenů (tj. přibližně dojnásobná účinnost). Navíc barevné spektrum světla rtuťové výbojky je výrazně horší oproti žluto-červenému spektru sodíkových lamp, které se hodí především pro květ. Metalhalogenodové (MH) lampy se svým modrým světlem jsou nejvhodnější pro růstovou fázi. I když získáte MV lampy zdarma, jejich nevhodné barevné spektrum a nízká účinnost je staví do role nejhoršího a nejdražšího řešení.
400 W sodíková lampa má svítivost přibližně 45.000 lumenů, jedna hodina provozu vyjde při dnešních cenách elektrické energie na cca 1,50 Kč. Je tedy jasné, že lampa se stejným příkonem elektrické energie ale dvojnásobnou svítivostí se musí zaplatit během několika měsíců až jednoho roku. Provedeme-li takovýto jednoduchý výpočet ekonomické výhodnosti i s opomenutím faktorů jako je doba růstu nebo objem úrody, zjistíme, že v porovnání s MV nebo FL se investice do sodíkové lampy musí zaplatit hned po první úrodě.
Typ lampy
Wattů
Lumenů
(1 výbojka)
Přepočet na 400W
Fluorescentní (FL)
40
3000
400W = 30000 lumen
Rtuťová výbojka (MV)
175
8000
400W = 20000 lumen
Metalhalogenidová (MH)
400
36000
400W = 36000 lumen
Vysokotl. sodíková (HPS)
400
45000
400W = 45000 lumen
Povšimněte si nízké účinnosti MV lamp v porovnání s fluorescenty (FL), navíc je nelze umístit tak blízko k rostlinám. Jednoduše nejsou vhodné pro indoor pěstování. Posledním typem, na který se začínající pěstitelé ptají jsou běžné halogenové výbojky - tyto lampy sice mají vhodné světelné spektrum pro RŮST, avšak produkují příliš tepla a málo světla na to, kolik spotřebují elektrické enrgie.
Existuje také zvláštní typ HPS výbojky označovaný jako Agro, Son Agro, GROWLUX ale i jinak v závislosti na výrobci, prodávaný ve wattáži 250, 400 nebo 1000. 400 W verze je ve skutečnosti 430 W - těch 30 W navíc je přidané modré světlo. Tato výkonná výbojka (cca 53000 lumenů) je původně určená spíše do skleníků. Montážně se Agro HPS (sodík+metalhalogenid) výbojkami dají nahradit běžné HPS výbojky, takže se jedná o vhodnou alternativu pro majitele HPS lamp. Krása Agro lamp spočívá právě v přidání modré části světelného spektra, takže se neobíráte o výhody MH lamp jako je minimální délka stonkových článků a rychlejší růstová fáze, vše v jedné lampě.
Vzdálenost stonkových článků je u Agro lamp nejkratší, jakou jsem měl kdy možnost vidět. Vypěstované rostliny jsou pevné, bohaté keříky a rostou VELMI rychle. Bohužel nic není zadarmo - Agro výbojky jsou mírně (o cca 20%) dražší a jejich životnost je přibližně o čtvrtinu kratší než běžné HPS výbojky.
Nebylo by spravedlivé hned odsuzovat metalhalogenodové (MH) lampy - 400 W výbojka je dostupná ve dvou verzích 36000 lumenů a 40000 lumenů. Výkonnější verze bývá označovaná jako Super a za extra 4000 lumenů zaplatíte cca 300 až 500 Kč navíc. Super verze by měla vydržet déle (neověřeno), jestli to je pravda, určitě by ste ji měli vyzkoušet. Halogenidové světlo má více modré a pro růstovou fázi je lepší než HPS. Existují převodní výbojky pro MH lampy, které ji (na dobu květu) změní na HPS, ale cena takovéto převodní výbojky je vyšší než Agro výbojky, takže lepší alternativou je zakoupení rovnou Agro lampy. Bezkonkurenční je samozřejmě výrazně nižší pořizovací cena, s Agro HPS lampou dostáváte za své peníze vyšší svítivost.
Proti fluorescentům (FL) mluví navíc ještě i pracnější instalace - je jednodušší pověsit 1 lampu než 10 zářivek.
Porovnáte-li 400W 36000 lumen MH lampu a 430W 53000 lumen Agro HPS, co vyjde levněji včetně všech provozních nákladů? A co zabezpečí vyšší výnosy? Určitě Agro HPS, ale pořizovací cena je vyšší.
Když se podíváme na zoubek cenám a výdrži výbojek, zjistíme, že MH výbojka (o cca 10% dražší než běžná HPS) vydrží přibližně 10000 hodin, běžná HPS výbojka cca 21000 hodin a Agro HPS výbojka (o cca 20% dražší než HPS) 16000 hodin.
Dnešní HID lampy se v drtivé většině montují vodorovně. Vodorovná montáž oproti svislé dopraví k rostlinám až o 30% více světla.
Řešíte-li dilema, jestli pořídit spíše jednu větší lampu nebo více malých, vězte, že ceny lamp pod 400 W jsou téměř shodné s lampu 400 W. Až do wattáže 400 - 600 W se proto vůbec nevyplatí pořizovat více menších lamp. Nad 400 W byste měli vzít v úvahu následující:
Výhody výkonných lamp:
+ výbojky nad 400 W už vycházejí cenově lépe než násobky 400 W (u menších výbojek jsou ceny téměř shodné jako 400 W)
+ ceny lamp rostou s výkonem ještě pomaleji než ceny výbojek
+ ceny dvou malých lamp jsou samozřejmě vždy výrazně vyšší než jedné lampy s dvojnásobným výkonem
Výhody malých lamp:
- silné lampy produkují více tepla než více menších, ventilace musí běžet nonstop, což ztěžuje nebo znemožňuje použití CO2
- více malých lamp zabezpečí lepší distribuci světla k rostlinám
tak už jste o hodne chytrejší
Naposledy upravil jiroos 06-05-2003 v 11:04 AM
|