breeder
Grower Team
Registrován: Feb 2001
Příspěvků: 1611
|
Marihuana v lékárnách napřesrok? |
Příspěvek č. 1 |
Marihuana v lékárnách napřesrok?
Večerník Praha | 17.10.2003 | rubrika: Téma | strana: 8 | autor: Marta Pawlicová a Marta Prokešová
Paralen, bromhexin a marihuanu, prosím! Takovou žádost bychom možná už za dva roky mohli slyšet i v našich lékárnách. Po nizozemských průkopnících by se i naši vážně nemocní pacienti mohli dočkat úlevy v podobě léku z konopí. Lékaři většinou nejsou proti.
Konopí léčilo už před šesti tisíci lety v Číně i Indii, pěstoval si ho pro svoji potřebu i americký prezident George Washington, anglická královna Viktorie používala tinkturu z něj při menstruačních potížích a podle nejnovějších hypotéz právě marihuanou zázračně léčil nemocné i Ježíš Kristus. Dnes si rostlinka s pilovitými listy těžce razí cestu zpět k pacientům. Pro marihuanu už se chodí do lékáren v Nizozemsku, v Kanadě je k mání pro omezený počet pacientů a v řadě dalších zemí, včetně té naší, si mnoho lidí léčí nepříjemné důsledky mnoha chorob marihuanou. Ovšem tajně, protože za to hrozí kriminál.
"Mám zkušenost s několika lidmi, o kterých vím, že marihuanu použili na tlumení bolesti. Tato léčba jim pomohla. Byli to onkologičtí pacienti v konečném stadiu a moc jim to zlepšilo kvalitu dožití," řekl Martin Holcát, ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Sám by prý marihuanu právě v takových případech neztišitelných bolestí lidí v konečném stadiu života povolil.
Také šéf Centra pro léčbu a výzkum bolestivých stavů FN Motol Jiří Kozák potvrzuje: "Jsem přesvědčen o tom, že marihuana jako lék, za jistých přesných pravidel užívání bude pro léčbu chronických nemocí přínosem."
Kdyby marihuana měla pozitivně zasáhnout a ovlivnit psychiku nemocného, tak by své ano u vybraných indikací připojil i primář kliniky anesteziologie a resuscitace VFN Jan Krištof. "Obecně si myslím, že je na škodu, že se při léčbě bolesti na tuto možnost zapomíná," říká Krištof. "I když se přiznám, že u kardiovaskulárních pacientů nás ještě nenapadlo použít na tlumení bolesti marihuanu." Jak ale dodává, tlumení bolesti po srdečních operacích je dobře řešeno klasickými medikamenty.
"Když to pomůže pacientům, tak jsem určitě pro," potvrzuje i přednosta Neurologické kliniky FN Hradec Králové Gerhard Waberžinek. "Marihuana má výborné účinky na bolest, ale u bolestí hlavy se to zatím neosvědčilo. Někdy se používá u maligních nádorů, ale u nás to zatím není oficiálně povoleno."
Podle lékařů však i naše zdravotnictví vážně uvažuje, že by se marihuana směla používat v případech chronických bolestivých stavů, kde se dnes sahá například po morfiu.
"Hlavní je dostat bolest tlumící látky z marihuany do schůdnější formy, než je kouření," říká Kozák. "Předpokládám, že takový lék bude vázán opiátovým receptem. Bude to velice účinný preparát pro onkologicky nemocné, určité neurologické stavy i chronické bolesti zad. Čeká se od toho menší riziko vedlejších účinků a menší návykovost, než je u opioidů."
Marihuanu zatím nelze oficiálně použít, ale Kozák věří, že do dvou let by věda mohla výzkum zvládnout natolik, že bude oficiálně zařazena mezi léky také u nás.
"Je důležité upřesnit dávkování, upřesnit indikace, povolit a odzkoušet látku Státním ústavem pro kontrolu léčiv, prostě dát tomu oficiální rámec," dodává Kozák. Že se podaří překonat předsudky a dát v určitých případech marihuaně pro léčbu zelenou, doufají i další lékařské kapacity.
"Nechápu, proč se tak tvrdě bojuje proti marihuaně. Vždyť škody, které způsobují alkohol a cigarety jsou daleko větší a výraznější, a přece jde o povolené drogy," soudí přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace VFN Martin Stříteský.
Jak konopí působí
* Nejdůležitější látkou v konopí je THC (delta9-tetrahydrocanabiol), který ovlivňuje komunikaci mezi nervovými vlákny.
* V Americe se z konopí legálně vyrábí lék Marinol, i některé další léky jej obsahují.
* Farmaceuti zatím nedokázali vyvinout takový medikament, který by fungoval úplně stejně jako přírodní konopí - buď tedy v konopí působí kombinace dalších látek s THC, nebo hraje roli i psychika.
Co mluví pro léčbu
* V marihuaně obsažená účinná látka THC vyvolává nejen příjemné pocity uvolnění, euforii a zasněnost, uvolňuje i svalstvo. To pomáhá pacientům s Parkinsonovou chorobou či roztroušenou sklerózou, pro které jsou svalové křeče a mimovolné stahy typické.
* Podle jiných studií se THC osvědčuje při léčbě nitroočního tlaku u zeleného zákalu a tlumí také bolesti a nevolnost, jíž trpí například lidé s AIDS či rakovinou, podstupující chemoterapii.
* Nehrozí předávkování - podle pokusů až čtyřicetitisíckát silnější dávka THC, než je obsažena v jedné marihuanové cigaretě, by zabila myš.
* Nižší riziko závislosti než u řady jiných drog včetně alkoholu či nikotinu.
Co mluví proti léčbě
* Marihuana může u lidí majících sklon k schizofrenii chorobu odstartovat. Pokud i nadále užívají konopí, mají více těžších záchvatů.
* Intenzivní pravidelné užívání marihuany může způsobit dočasné poruchy paměti, ztížit komunikaci i učení, dlouholetá konzumace vysokých dávek poškozuje intelekt, způsobuje ztrátu motivaci k čemukoliv včetně sexu.
* Pokud se marihuana kouří, zvyšuje se riziko rakoviny - jedna marihuanová cigareta má čtyřikrát víc dehtu než tabáková.
* Kuřáci marihuany podle posledních studií mají línější spermie.
Konopí může ulevit především vážně nemocným, například při chemoterapii.
Foto archiv a čtk
________________________________________________________________________
Nemocní ji užívají, avšak tajně
Večerník Praha | 17.10.2003 | rubrika: Téma | strana: 8 | autor: Marta Pawlicová a Marta Prokešová
Neurologická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze před časem udělala průzkum mezi pacienty s Parkinsonovou chorobou. Z 630 nemocných se 85 svěřilo, že užívá konopí. Z nich 53 sdělilo, že díky užívání konopí mají méně potíží spojených s nemocí. Už předtím lékaři této kliniky udělali zkušenost s pacientem, který na jejich žádost konopí vysadil. Jeho pohyblivost se poté zhoršila. Jakmile se však ke konopí vrátil, byl na tom opět lépe. Odborník na Parkinsonovu chorobu docent Evžen Růžička však nechce bez oficiální studie dělat žádné závěry: "Osobně se nicméně domnívám, že je řada důvodů pro solidní hypotézu, že marihuana může těmto lidem pomáhat. Myslím, že jestli si dá člověk příležitostně sklenku alkoholu, jednu cigaretu, nebo marihuanu, je to celkem jedno."
________________________________________________________________________
Po Nizozemsku se chystají další
Večerník Praha | 17.10.2003 | rubrika: Téma | strana: 8 | autor: Marta Pawlicová
Jako zatím v první zemi si mohou od září koupit vážně nemocní pacienti v nizozemských lékárnách na předpis alternativní prostředek k potlačení bolesti: lékařskou marihuanu - Cannabis flos. Za pětigramové balení zaplatí 44 eur. Už dříve si podle odhadů asi sedm tisíc lidí chodilo kvůli zdravotním potížím konopí kupovat do cofee shopů, kde je levnější, protože nepochází z kontrolovaných produkcí. Ministerstvo zdravotnictví odhaduje počet pacientů, kteří nyní mají nárok na marihuanu z lékáren na čtyři až šest tisíc, počítají však že jejich počet by mohl rychle vzrůst až na patnáct tisíc.
Marihuana však léčí i v dalších zemích. Už několik let má šest stovek Kanaďanů povoleno od své vlády, aby si mohli pěstovat pro potřeby léčby tuto drogu, a také ve 14 amerických státech a v Austrálii ji smějí ve zvláštních případech aplikovat lékaři pacientům. Využití při léčbě zvažuje i Británie.
Pětigramové balení se prodává za 44 eur.
________________________________________________________________________
Stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv:
Večerník Praha | 17.10.2003 | rubrika: Téma | strana: 8 | autor: Marta Pawlicová
Pokud by výrobce přípravku s marihuanou nebo její účinnou složkou THC jej chtěl uvést na trh, musí předložit našemu ústavu žádost o registraci.
V rámci registračního řízení pak prověříme přípravek z hlediska kvality, účinnosti a bezpečnosti. Pokud tyto požadavky přípravek splní, je registrován pro používání v ČR. Marihuana je omamnou látkou, na zacházení s tímto lékem by se vztahoval zákon o návykových látkách.
|
člověk si musí postavit skříň, aby mu slunce vycházelo a zacházelo každý den, kdy on chce
buď sám sebou bohem › postav si skříň a pořiď si lampu
|