Kontaktovat Autora :.
Komentáře k Článku :.
Grower Rozcestník :.

Grower.cz - Magazín pro pěstitele



 

25kg kýble na barvu


Hotové víko a příslušenství


Rostlinka v keramzitu. Vlevo vidíte hadičku na vzduchování.


Vzduchová pumpa Elite 802 s rozbočovačem pro více bubblerů


Shiskeberry těsně před sklizní po 50 dnech kvetení v bubbleru


Bubbler pro Sea of Green. Modifikace na 100 litrů.

"Hydroponie je věda o pěstování bez živné půdy, kde kořeny jsou volně ponořeny do vody. Jedním z nejjednodušších a také nejefektivnějších hydroponických systémů je bubbler. V češtině prostě bublající kbelík..."

Pokud chcete začít s hydroponickým pěstováním, bubbler je pro vás ideální. Je neskutečně jednoduchý na zkonstruování a údržbu; a rychlost růstu a výsledky, jakých se s ním dá dosáhnout, se vyrovnají profesionálním hydrosystémům. Teď si ukážeme, jak v něm úspěšně pěstovat. Nejdříve bych rád poděkoval Highgradeovi, který je autorem "bubbleru", za jeho pomoc.

Kbelík.

V první řadě je třeba si opatřit vědro nebo kbelík s víkem. Perfektní jsou kýble na barvu nebo na třeba na mražené ryby. Důležitý je co největší objem, protože pokud chcete růst velká zelená monstra (viz titulní strana: Highgrade's Ortega #3 @ 35 days) může se stát, že budete doplňovat až 10 litrů živin denně. Nejlepší jsou velké 20 litrové kýble na barvu, ale vystačíte i s 10 až 15 litrovými kbelíky. Nemusím snad připomínat, že vědro musí být stoprocentně čisté a bez chemikálií. Odstranil bych také držadlo, i tak se dá s bubblerem lehce manipulovat, takže by jen překáželo.

Víko.

Nyní vezmeme víko a prořežeme doprostřed otvor tak, aby se do něj dal zapustit plastový květináček na vodní rostliny. Z hlediska stability je lepší spíše větší květináč (o průměru zhruba 10 až 15cm) a kořenům vyhovují co největší díry v květináči. Jelikož klasické síťované květináče (se širokými dírami) se již nedají sehnat, tak používám kulatý mělký květináč na vodní rostliny o průměru 13cm a výšce 10cm. Má sice malé dirky, ale to se dá lehce spravit prostřihnutím několika děr dohromady. Vedle vyvrtejte díru na 4mm vzduchovací hadičku do akvária. Když je víko hotovo, zkuste intenzivním světlem prosvítit stěnu kbelíku. Pokud světlo hodně prosvítá (především u bílého plastu), je vhodné oblepit kbelík i víko izolační páskou, aby se světlo nedostalo dovnitř. Hydroponický roztok je totiž ráj pro řasy a kbelík by se jimi velice rychle naplnil!

"Jakmile máme připravený kbelík s květináčkem ve víku musíme se poohlédnout po nějaké vzduchovací pumpě do akvária."

Vhodná je pumpa s duálním výstupem, protože v prvních fázích zvládne vzduchovat dva bubblery. Ohledně výkonu pumpy se vedou dlouhé diskuze. Každopádně je potřeba zajistit perfektní okysličení vody, protože ve 100% vodě kořeny nemohou žít! Obecné pravidlo je 3 watty na jeden 20-ti litrový bubbler (např. duální Elite 802 se dá lehce sehnat). Tak budete velice překvapeni rychlostí, jakou kytky porostou. K pumpě přikupte dostatečně dlouhou hadičku a vzduchovací kameny. Nejlepší jsou klasické malé 1" kameny, bohatě stačí jeden na každý bubbler. Je potřeba vzduchovací kámen pevně připevnit na dno kbelíku. Použíjeme k tomu buď přísavku nebo závaží.

Médium

Nyní do květináče zasadíme rostlinku a kvetník zapustíme do víka. Jako médium doporučuji malé 1° řízkovací kostičky rockwoolu (speciální minerální vata pro hydroponii) a keramzit. Obrovskou výhodou keramzitu je opakované použití, stačí ho vyvařit ve vodě. Navíc je, narozdíl od rockwoolu, pH neutrální. Pokud byla rostlinka klíčena v půdě, je třeba kořeny před přesazením do bubbleru důkladně omýt.

"Zbývá jen dodat potřebné hydroponické živiny, a kytky mohou vesele bublat!"

Highgrade používá do bubbleru americká třísložková hnojiva značky General Hydroponics. U nás je však velice těžké je sehnat, takže musíme vystačit s tím co je. Sežeňte si v jakékoliv hnojivo vhodné pro hydroponii. Nejdůležitější je však užívat pouze 33% koncentraci oproti klasické hydroponii. Proto je třeba průměrnou dávku uvedenou na obalu hnojiva ještě vydělit třemi. Důvod je pravděpodobně ten, že kořeny jsou 24 hodin ponořeny přímo v roztoku. Já používám hnojivo Wuxal Super a mám odzkoušenou koncentraci 0,025% tzn. 3ml hnojiva na 12l vody. Kytky v bubbleru jsou velice citlivé na změny v roztoku, proto se dají lehce spálit vysokým množstvím hnojiva. Pro jistotu vždy začínejte od nejmenší možné koncentrace a pomalu zvyšujte dávky. Přehnojení bývá častá začátečnická chyba!

Pokud máte kvalitní vodu, ppm čisté vody by mělo být kolem nuly. Po přidání hnojiva je třeba pH namíchaného roztoku upravit na 5,5 až 5,8. Použijete k tomu pH minus, které je k dostání v akvaristice. Během doby kdy kytky spotřebovávají živiny se bude pH pohybovat od 4 do 6, což je OK. Kompletní roztok, pokud ho kytky nevypijí, je dobré vyměnit každých 7-14 dní. Jednou za čas je třeba bubbler vyčistit.

Takže máme vše připraveno, zbývá dolít hydroponické živiny. Doléváme na úroveň zhruba 2cm nad dno zapuštěného květináče (takže je 2cm ponořen). Pokud řízek ještě nemá dostatečně vyvinutý kořenový systém, můžeme dolít i výše, hladina vody by se však neměla dotýkat rockwoolu. A nejdůležitější nakonec: vzduchová pumpa pumpa musí běžet 24 hodin denně, jen tak dostanete z potenciálu bubbleru maximum.

Doufám, že jsem pěstování v bubbleru dostatečně osvětlil, hezkou zábavu!

(c)2000 Redakce Grower.cz
Podmínky použití