Kontaktovat Autora :.
Komentáře k Článku :.
Grower Rozcestník :.

Grower.cz - Magazín pro pěstitele 

Jedna z mnoha pěstíren v BAE Expo: 2x600W drip-systém Sea of Green


Northern Lights x White Widow musí dostat čerstvou vodu.


Jeden z mnoha grow-shopů předvádějících NFT.


"Tento přístroj na zpracování sklizené MJ nahradí osm manuálních pracovníků."


Stánek General Hydroponics a jejich Rainforest

"Do BAE Expo, haly ve švýcarském Bernu, jsme dorazili kolem 10-té dopolední. Právě včas na začátek výstavy CannaTrade 2001..."

Již z dálky byly vidět prapory s motivem listu Cannabis na pozadí švýcarské vlajky. Před vchodem postával hlouček demonstrantů a několika reportérů. Potom, co si televizní štáby a noviny přišly na své, protestující - převážně ženy - sbalili svých pár transparentů a šli si po svém. Štáby se přesunuly dovnitř, a tak i my jsme nakoupili lístky po deseti francích a šli na to.

Už na první dojem bylo vidět, že Cannatrade není jen tak ledajaká výstava. Ještě po cestě jsme diskutovali o tom, jak to ve Švýcarsku vlastně je s tou legalizací. První nakouknutí do haly předčilo všechna naše očekávání. Hned u vchodu totiž měla svůj stánek holandská Advanced Hydroponics se svými hnojivy vyladěnými právě pro konopí a především s výtečným hydroponickým AquaSystémem. Tentokrát však byly všechny dripsystémy plné třičtvrtěmetrových stvolů hustě obalených palicemi. Spousty, spousty dobře živených, sytě zelených rostlin cannabis v květu, na světle se lesknoucích krystaly THC. Děti si kolem té nádhery hrály a oždibovaly kousíčky listů a palic, ulepené od pryskyřice. Osazenstvo stánku Advance Hydro mělo zrovna práci - nějaký týpek, co se chystá otevřít grow-shop ve Španělsku, zrovna balil jointa na firemním stolku uprostřed reklamních prospektů a současně s šéfem AH řešil obchodní záležitosti.

V podobném duchu (jak jinak) se odvíjel i zbytek výstavy. Až na několik výjimek tu byly obvyklé firmy zabývající se bussinesem kolem cannabis: výrobci a distributoři hnojiv a hydrosystémů, grow-shopy, krámky s dárkovými předměty "art-shopy", výstavky oblečení z konopí a konečně seed-banky. Většina firem měla sídlo v Holandsku, několik málo ve Švýcarsku a ve Francii. Mezi ty "výjimky" patřilo několik expozic, které nás - redakční tým lehce "high" - opravdu dostaly.

Jednak to byla podivná dvoumetrová roura u stánku firmy Pollinator, kde se v každou celou předváděla výroba hašiše.

"Těžko říct, jestli přihlížející zajímala víc pračka haše, nebo fakt, že Pollinatoři pak celou hotovou várku rozdali."

Frajírek hned vedle zase osobitým způsobem prezentoval vaporizér na bázi horkovzdušné pistole. Vlastně to byla vodní dýmka se speciálním těsnícím ústím, kam masér každých deset minut narval pořádnou palici a zasunul pistoli. Jakmile vyladil teplotu, nechával voňavý opar kolovat. Zde evidentně platilo heslo "Zhulte je a oni to koupí". Důkazem byly výbuchy smíchu, které se od čtyřicetiletých týpků zkoušejících vaporizování, ozývaly. Nicméně ačkoliv byl masér celý den omámen, jeho plíce si určitě nemají na co stěžovat.

Další zajímavou postavičkou byl tatík u přístroje Kermith firmy Glawill Commerce. Ta jejich mašinka umí z čerstvě sklizené větve okrouhat veškeré drobné lístečky. Stačí si s větvičkou chvilku pohrát nad přístrojem a máte zpracováno na profesionální úrovni. Krystalický skuff je nasáván do pytle, připravený na výrobu prvotřídního hašiše.

Celou výstavu provázela dobrá atmosféra, nad každým stánkem se vznášela oblaka dýmu a protagonisté živě domlouvali své obchodní kontrakty. Potom, co jsme odbyli své "povinnosti", strávili jsme zbytek odpoledne u drinků a hulení.

Na své si přišli i náhodní návštěvníci, protože od sedmi hodin začala módní přehlídka výhradně konopného oblečení. Své modely představilo asi pět společností, mimo jiné i HempDog z České republiky. Program pak pokračoval estrádou, jejiž úroveň nás mile překvapila. Od živé kapely a orchestru, přes kouzelníky a klauny až po hadí ženu a akrobaty na hrazdě. To vše svědčilo o tom, že Švýcaři opravdu umí kuřáky marihuany zabavit. Jediné, co se dalo vytknout byl fakt, že program byl moderován kompletně v němčině a místy i ve francouštině, což tým Grower, který se v internetovém věku domluví výhradně anglicky, trochu rozmrzelo. Proto vám těžko můžeme popsat závěr večera, jehož podstatou bylo symbolické předání pohárů a křišťálového listu cannabis. Prostě nevíme o co šlo... ale do dalšího ročníku se určitě polepšíme.

Tak zase příště, Švýcarsko...

(c)2001 Redakce Grower.cz
Podmínky použití